Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου 2017

Πορφύρας-Ηρακλής Κηφισιάς 3-0 σετ. Μπράβο ! Προχωράμε !

Πορφύρας-Ηρακλής Κηφισιάς 3-0 σετ στο Σαλπέας. Η ΟΜΑΔΑ μας, ΕΝΩΜΕΝΗ και λειτουργώντας ως ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ( και ) στα δύσκολα, πήρε αυτό που θέλησε και κυνήγησε με την ΚΑΡΔΙΑ της. Εάν δούμε αυτή την επιτυχία ως νίκη παραμονής, στερούμε από εμάς και από όλους τους φίλους του Πορφύρα, που τόσο βοήθησαν απόψε την ΟΜΑΔΑ μας, το δικαίωμα στο όνειρο. Οταν κυνηγάς τα λίγα, χάνεις τα πάντα. Οταν κοιτάς μακριά, κερδίζεις περισσότερα από όσα πιστεύεις. Πολλά λόγια δε χρειάζονται. Μόνο ΠΙΣΤΗ, ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ, ΔΟΥΛΕΙΑ και ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ. Μπράβο για την νίκη. Συνεχίζουμε. Πρώτος και μεγαλύτερος αντίπαλος, ο εαυτός μας. Ηλθαμε ( ξανά ) στην Α1 Εθνική για να μείνουμε και να κερδίσουμε και άλλους φίλους, μα κυρίως, αναγνώριση και σεβασμό από ΟΛΟΥΣ.

Αναδημοσίευση από το σάϊτ της Ομοσπονδίας :

Την πρώτη του νίκη με 3-0 σετ στη φετινή Volleyleague Γυναικών πέτυχε στο «Παναγιώτης Σαλπέας» ο Πορφύρας επί του Ηρακλή Κηφισιάς, στην αναμέτρηση που έκλεισε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής.
Η ομάδα του Βασίλη Πανδή δυσκολεύτηκε από τις Κηφισιώτισσες, αλλά με κορυφαίες τις Δραγουμάνου, Κομλένοβιτς πήρε το πρώτο του τρίποντο μετά από οκτώ αγώνες.
Ο Ηρακλής Κηφισιάς με τον Παύλο Τζίμα στον πάγκο, πάλεψε το παιχνίδι αλλά τα πολλά λάθη (24) του κόστισαν από το να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από την αναμέτρηση.
Ο Πορφύρας ήταν καλύτερος στην επίθεση (37% αποτελεσματικότητα), στο μπλοκ (12-3) με την Κελεσίδη να έχει 4, αλλά δέχτηκε δύο περισσότερους άσσους απ' όσους πήρε (6-8).
Ο Ηρακλής Κηφισιάς έχασε αρκετές ευκαιρίες να μπει ξανά στο παιχνίδι, καθώς στο δεύτερο σετ δεν εκμεταλλεύτηκε τα τέσσερα σετ μπολ (20-24), ενώ στο τρίτο αν και προηγήθηκε με 5 πόντους (11-16) δέχθηκε επιμέρους σκορ 14-4 από τον Πορφύρα που πήρε το σετ με 25-20 και το ματς με 3-0.
Βασίλης Πανδής (Πορφύρας): «Ήταν μία πολύ σημαντική νίκη. για άλλο ένα παιχνίδι παίζαμε με την πλάτη στον τοίχο. Περίμενα ότι θα πήγαινε έτσι ο αγώνας λόγω της βαθμολογικής θέσης των δύο ομάδων και στο τέλος κέρδισε αυτός που το ήθελε περισσότερο».
Παύλος Τζίμας (Ηρακλής Κηφισιάς): «Ήταν ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στα τρία σετ. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να ξεκολλήσουν από την βαθμολογική θέση και ο Πορφύρας τα κατάφερε. Εμείς θα κάνουμε ανασυγκρότηση δυνάμεων για να τα πάμε καλύτερα στον δεύτερο γύρο».
Τα σετ: 3-0 (25-23, 28-26, 25-20)
*Οι πόντοι του Πορφύρα προήλθαν από 8 άσσους, 34 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Κηφισιάς προήλθαν από 8 άσσους, 41 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.
ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πανδής): Ράπτη 8 (4/21 επ., 4 άσσοι, 65% υπ.), Κομλένοβιτς 12 (10/26 επ., 2 μπλοκ), Φωτεινού 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Γκολφινοπούλου 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Κελεσίδη 9 (5/13 επ., 4 μπλοκ), Δραγουμάνου 15 (10/23 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 29% υπ.) / Μουστάκη (λ, 55% υπ.), Γκούρα 1 (άσσος), Σιδεράτου, Κουόλ 1 (μπλοκ), Θαλασσινού.
ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Τζίμας): Κωνσταντίνου 15 (15/53 επ., 57% υπ.), Ντεϊνέγκα 14 (13/32 επ., 1 άσσος), Παπαδοπούλου 8 (8/25 επ., 35% υπ.), Περγαντή 4 (2/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μερκουριάδη 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Γεωργαντά 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 56% υπ.), Αδάμ 1 (1/1 επ.), Κουδουνά.