Τρίτη 8 Δεκεμβρίου 2015

Πορφύρας-Ηλιούπολη 1-3 σετ

Δίκαιη νίκη για την Ηλιούπολη στο Σαλπέας, με 3-1 σετ, σε βάρος του μαχητικού και γενναίου Πορφύρα, μετά από πολύ όμορφο παιχνίδι, για το πρωτάθλημα βόλει της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.
Στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ, ο Πορφύρας έχασε με τραυματισμό την Εύη Χρήστου και το ίδιο συνέβη και στους τελευταίους πόντους του σετ, με την αποχώρηση της Δώρας Γκολφινοπούλου, για τον ίδιο λόγο.
Τα σετ ήταν : 21-25, 25-19, 21-25, 18-25.
Πολύ καλή η διαιτησία των Κυριοπούλου-Βλάχου.
Η γνώμη του πάγκου
Βασίλης Πανδής: «Ο αγώνας κρίθηκε στην διαφορά αποτελεσματικότητας στην επίθεση αλλά και σε κάποιες λεπτομέρειες με την Ηλιούπολη να είναι πιο ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία. Εμείς ήμασταν αρκετά ανταγωνιστικοί, αλλά κάναμε λάθη στα κρίσιμα σημεία ενώ σίγουρα μας κόστισε και η απώλεια της Χρήστου».
Δήμητρα Λυκογιάννη: «Ήταν ένα δυνατό παιχνίδι απέναντι σε μια μαχητική ομάδα και είναι σημαντικό ότι πήραμε το τρίποντο. Αν και κάναμε αρκετά λάθη λόγω άγχους, τουλάχιστον μπορέσαμε και πετύχαμε τον στόχο μας και πήραμε τρεις σημαντικούς βαθμούς»

Πορφύρας (Πανδής) Γκούρα 9 (5/18 επ., 4 μπλοκ), Ράπτη 3 (2/15 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. – 22% άριστες), Χρήστου 19 (14/50 επ., 5 άσοι, 55% υπ. – 41% άριστες), Καράκου 1 (1/12 επ.), Θεοχάρη 12 (9/25 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Γκολφινοπούλου 2 (1/4 επ., 1 άσο), Σκυθιώτη -λ (47% υπ. – 36% άριστες) / Χαλβατζή, Μπούρμπη, Παπαγεωργίου 12 (11/33 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 18% άριστες), Σιδεράτου 5 (4/15 επ., 1 άσο).
Ηλιούπολη (Λυκογιάννη) Γκλιγκόροβιτς 6 (6/11 επ.), Μαρκοπούλου 10 (8/15 επ., 2 μπλοκ), Γιοβάνη 13 (8/33 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Βέλλιου 16 (12/49 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 26% υπ. – 20% άριστες), Μαλουσάρη 5 (3/8 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Βούκοβιτς 20 (17/32 επ., 3 μπλοκ, 57% υπ. – 43% άριστες), Αργυροπούλου -λ (43% υπ. – 29% άριστες) / Ευθυμιοπούλου, Μπανίκα.