Σάββατο 9 Νοεμβρίου 2013

Επιστροφή στις νίκες για τον Πορφύρα

Η ομάδα βόλει Γυναικών του Πορφύρα νίκησε με 3-2 σετ την Θέτιδα Βούλας σε ένα σπουδαίο παιχνίδι για το πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας.
Η νίκη αποκτά πρόσθετη αξία, επειδή ο Πορφύρας προερχόταν απο ήττα ( στη Νέα Σμύρνη απο τον Πανιώνιο) αλλά και γιατί η αξία κι η ποιότητα του αντιπάλου, είναι σε υψηλό επίπεδο, σε αυτό το άκρως ανταγωνιστικό εφετινό πρωτάθλημα, όπου όλοι θα έχουν απώλειες βαθμών, με τις ισσοροπίες ανάμεσα στη συντριπτική πλειοψηφία των ομάδων να είναι λεπτές, περιορισμένες.
Η Θέτιδα προερχόταν απο δύο αξιοσημείωτες επιτυχίες και δεν είχε χάσει πόντο.
Ηδη, απο νωρίς, ο Α΄Ομιλος έγινε...ροντέο, με την καλή φυσικά έννοια, αυτή της μικρής απόστασης ανάμεσα σε αρκετές ομάδες.
Ο Πορφύρας πήρε δίκαια τη νίκη με εμφάνιση ΟΜΑΔΙΚΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ, αλλά και με μεταπτώσεις στην απόδοση του. Μπορούμε και πρέπει να βελτιωθούμε και να σταθεροποιήσουμε την εικόνα μας.
Σημαντική η παρουσία της Θέτιδας, εύλογα έγινε μεγάλο ματς που άρεσε στο κοινό που το παρακολούθησε στο κατάμεστο ''Π.Σαλπέας''.
Ο αγώνας συνεχίζεται, πάμε για την επόμενη συνάντηση μας.
Ας δούμε το ποτήρι μισογεμάτο.
Κερδίσαμε 2 πόντους κι ας χάσαμε 1.
Στο τέλος θα γίνει ο απολογισμός.
Μπράβο στα κορίτσια και τον προπονητή για τη νίκη αλλά και την αγωνιστικότητα.
Ηλθε σε ένα σημείο όπου θα βοηθήσει ακόμα περισσότερο σε σχέση με την ''πρώτη ανάγνωση'' της.
ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΙ ΟΛΟΥΣ ΣΕ ΠΟΡΦΥΡΑ ΚΑΙ ΘΕΤΙΔΑ.
Μεγαλύτερη χαρά μας ; Η παρουσία στο γήπεδο 50 κοριτσιών απο την Ακαδημία μας, ανάμεσα τους και το μέλλον του Πορφύρα, οι Νεάνιδες μας, που αυτή τη φορά ήταν ΟΛΕΣ στο γήπεδο και είδαν σκηνές απο το αύριο.
Αυτά τα παιδιά θα πάρουν τη σκυτάλη απο τα σημερινά ινδάλματα τους.
Αυτό χτίζουμε με κόπο, πόνο και θυσίες. Μα κυρίως, με ΜΕΡΑΚΙ κι ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ.
Τα σετ ήταν 25-20, 21-25, 25-23, 18-25, 15-11.
Η διακύμανση των σετ
Α΄  5-2, 8-8, 14-12, 17-13,21-17, 25-20
Β΄ 4-2, 7-5, 12-10, 14-12, 14-16, 18-20, 20-24, 21-25
Γ΄ 2-5, 2-8, 4-8, 8-10, 11-12, 11-15, 17-17, 19-18, 21-19, 23-20, 24-21, 25-23
Δ΄ 2-5, 4-5, 6-10, 8-10, 10-14, 11-18, 15-20, 15-22, 18-25
Ε΄ 2-2, 4-3, 5-5, 8-7, 9-9, 11-10, 13-10, 15-11
Διαιτήτευσαν οι Ζώης-Χαρακίδας. Τα λάθη του πρώτου δεν έκριναν τη ροή του αγώνα. άριστος ο δεύτερος.
ΑΟΦ ΠΟΡΦΥΡΑΣ ( Καλογερογιάννης ) Μανωλάκου, Τσαπούρη, Δήμα, Μουστάκη, Παντζαρτζίδου, Καράκου, Α. Γκούρα, Μπαλή, Ν.Γκούρα, Χατζηπέτρου, Χαλβατζή, Δελαγραμμάτικα.
ΘΕΤΙΣ ΒΟΥΛΑΣ ( Παπαθανασίου ) Κωνσταντίνου, Χανδρή, Κωνσταντώνη, Κερασιώτη, Φουτζήλα, Μελετιάδη, Καπνιά, Δράκου, Σκόρδου.

ΣΗΜ.
Βαθμολογία δεν έχει ουσία να αναρτήσουμε, έως ότου παιχθούν και τα δύο αυριανά παιχνίδια του Ομίλου μας, για τον οποίο απόψε η Αγία Παρασκευή νίκησε 3-0 σετ τον Αστέρα Αγίου Δημητρίου κι ο Ιωνικός Νέας Φιλαδελφείας πέρασε με το ίδιο σκορ απο το Ηράκλειο.