Κυριακή 19 Νοεμβρίου 2017

Δεύτερη διαδοχική εκτός έδρας νίκη για τον Πορφύρα στην Α1 Εθνική, με ανατροπή ψυχής, 3-2 σετ στο Μαρκόπουλο

Νίκη ψυχής και καρδιάς ήταν ( και ) η αποψινή για τον Πορφύρα, στο Μαρκόπουλο, με 3-2 σετ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 σετ, αλλά, η νίκη πήγε στον Πορφύρα που επικράτησε για δεύτερη φορά μέσα σε 4 ημέρες, με 3-2 σετ, εκτός έδρας, καθώς, προηγήθηκε η επιτυχία της Τετάρτης στην Κόρινθο. Μετά από 15 σετ σε 7 ημέρες ( μη ξεχνάμε την ήττα με 3-2 από την Ηλιούπολη στο Σαλπέας ) και συγκομιδή 5 βαθμών, προέχει να ηρεμήσουμε και να ξεκουρασθούμε, επαναλαμβάνοντας ότι ο Πορφύρας ήλθε για να μείνει στην Α1 Εθνική Κατηγορία στο Βόλεϊ Γυναικών και έχει την δυναμική αλλά και την προσωπικότητα, ώστε να πετύχει πολλά. Μεγάλα λόγια δε χρειάζονται. Εύκολο είναι να...ξεφύγεις σε αυτές τις στιγμές, δύσκολο να πάρεις βαθιές ανάσες, ώστε να καθαρίσει το μυαλό και να ετοιμασθείς για την συνέχεια, κρατώντας τα θετικά και δουλεύοντας προκειμένου να αντιμετωπίσεις τα αρνητικά. Διθύραμβοι και οπερέτες, αλαζονικές συμπεριφορές και βαρύγδουπες ή πομπώδεις εκφράσεις, δεν ταιριάζουν στον Πορφύρα. Στις ήττες δείξαμε ψυχραιμία και εμπιστοσύνη στην ΟΜΑΔΑ μας. Στις νίκες, χαιρόμαστε, αλλά, σαν ΠΟΡΦΥΡΑΣ. Με μέτρο και με σεβασμό σε εμάς και ότι εκπροσωπούμε και δίχως υπερβολές και γραφικότητες. Αλλωστε, γνωρίζουμε τι μπορούμε να πετύχουμε.
Σ.Σ. Είχαμε δεσμευθεί ότι τα κλάμματα θα δώσουν, γρήγορα, χώρο στα χαμόγελα. Ετσι συνέβη. Με την υποστήριξη 15...τρελών που πήγαν στην Κόρινθο και των 50 οι οποίοι ήταν μαζί μας απόψε στο Μαρκόπουλο. Να είστε καλά. Προχωράμε.

Από το σάϊτ της Ομοσπονδίας
Το Μαρκόπουλο αν και προηγήθηκε με 2-0 σετ δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη και αρκέστηκε στον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα. Μετά από αυτή την εξέλιξη, ο ΑΟΜ έλυσε την συνεργασία του με τον Κροάτη τεχνικό Τόμο Πάουν και βρίσκεται σε αναζήτηση προπονητή.
Τα σετ: 2-3 (25-17, 25-23, 22-25, 19-25, 12-15)
ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ (Πάουν): Δικαιούλια 11 (8/22 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαστεργίου 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσιάκουλα 8 (4/6 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 19 (12/32 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Νικολογιάννη 24 (20/53 επ., 4 άσσοι, 50% υπ.), Γεωργαντζή 6 (4/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 24% υπ.) / Τουλγαρίδου (λ, 57% υπ.), Καραβοκύρη, Σούλη, Διάλλα 1 (1/1 επ.), Μαρινάκη, Λεπενιώτη 1 (άσσος).
ΑΟΦ ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πανδής): Ράπτη 12 (10/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ.), Κομλένοβιτς 21 (20/51 επ., 1 άσσος), Φωτεινού 7 (3/6 επ., 3 μπλοκ), Γκολφινοπούλου 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κελεσίδη 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ), Δραγουμάνου 17 (14/45 επ., 3 μπλοκ, 27% υπ.) / Μουστάκη (λ, 33% υπ.), Κωνσταντέλου 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ), Σιδεράτου 1 (άσσος).

Είπαν για το ματς...

Βασίλης Πανδής (ΑΟΦ Πορφύρας): «Πολύ καλή νίκη για εμάς. Είχαμε πει ότι για να έχει αντίκρισμα η νίκη της Τετάρτης έπρεπε να κερδίσουμε και σήμερα. Παρόλο που βρεθήκαμε με την πλάτη στο τοίχο, τα κορίτσια βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και έκαναν μία μεγάλη ανατροπή και τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια».