Παρασκευή 2 Νοεμβρίου 2018

Η προαναγγελία του αγώνα Πορφύρας-Ηλιούπολη από το volleynews.gr

Πορφύρας και Ηλιούπολη ήταν οι δύο ομάδες της πρεμιέρας της Volleyleague που ενώ βρέθηκαν πολύ κοντά στη πηγή, δεν κατάφεραν να πιουν νερό και ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες του πέμπτου σετ.
Ο πειραϊκός σύλλογος είχε προηγηθεί με 2-0 σετ στην έδρα του Μαρκόπουλου, ωστόσο η ομάδα των Μεσογείων έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη.Η Ηλιούπολη του Γιάννη Παγανέλη προηγήθηκε με 2-1 σετ επί του Αίαντα και 12-8 στο τάι μπρέικ, όμως δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της προβάδισμα και γνώρισε τη ήττα στις λεπτομέρειες.Ο αγώνας αναμένεται αμφίρροπος όπως συνέβη και τη σεζόν 2017-18, όταν η Ηλιούπολη νίκησε στο «Π. Σαλπέας» με 3-2 σετ.
Βασίλης Πανδής (ΑΟΦ Πορφύρας): «Είναι από τα πιο δύσκολα παιχνίδια που θα δώσουμε στην έδρας μας στον πρώτο γύρο, διότι η Ηλιούπολη έχει πολλές αθλήτριες φημισμένες και με μεγάλη εμπειρία. Θεωρώ πως θα διεκδικήσει ένα από τα εισιτήρια που οδηγούν στη τετράδα. Για εμάς είναι το πρώτο φετινό παιχνίδι στο γήπεδο μας και θέλουμε να κάνουμε μία καλή εμφάνιση, πρώτα απ'όλα για τους εαυτούς μας αλλά και για να κρατήσουμε τον κόσμο μας ζεστό ενόψει της δύσκολης συνέχειας».
Γιάννης Παγανέλης (ΓΣ Ηλιούπολης): «Ο αγώνας με τον Πορφύρα είναι μέσα στα πλάνα μας και θέλουμε τη νίκη μετά την απώλεια της προηγούμενης εβδομάδας. Είδαμε τον Πορφύρα κόντρα στο Μαρκόπουλο και είναι αξιόλογη ομάδα με καλό μπλοκ-άμυνα. Έχουμε δουλέψει σκληρά και διαθέτουμε τις λύσεις για να πάρουμε τη νίκη».