Σάββατο 24 Νοεμβρίου 2012

Δίκαιη νίκη του Αστέρα Αγίου Δημητρίου, με 3-1 σετ επί του κακού Πορφύρα

Ηταν καλύτερος απόψε ο Αστέρας Αγίου Δημητρίου και νίκησε δίκαια με 3-1 σετ στο γήπεδο του, στο Μπραχάμι, τον Πορφύρα, σε συνάντηση για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής κατηγορίας Γυναικών.
Δε χωρά αμφισβήτηση για το άξιο της επικράτησης του Αστέρα, για δικαιολογίες δε θα κάνουμε λόγο.
Καλώς ήλθες Πορφύρα στην Α2 Εθνική.
Αρκεί να καταλάβουμε ΟΛΟΙ κι ΟΛΕΣ ότι είμαστε σε αυτή την κατηγορία πλέον.
Στην ομάδα μας, παρά την αποψινή απόδοση της, έχουμε εμπιστοσύνη και τη στηρίζουμε.
Δε ξεχάσαμε το βόλει, κακή  παρένθεση ήταν η αποψινή.
Συνεχίζουμε τον αγώνα μας.
Συγχαρητήρια στους νικητές για την επιτυχία τους, ευχαριστούμε τη διοίκηση του Αστέρα για την άριστη  φιλοξενία της.
Λυπούμαστε μόνο για το γεγονός ότι ένας προπονητής, ο οποίος εργάσθηκε στον Πορφύρα και μάλιστα μας είχε καλέσει να γίνουμε αρωγοί στο έργο του, ο Βασίλης Αρναούτης, ήταν απόψε ένας ''άλλος άνθρωπος'' σε σχέση με το πρόσωπο που γνωρίζουμε.
Μας ξάφνιασε αρνητικά. Και προκάλεσε εκνευρισμό για τον οποίο έχει την αποκλειστική ευθύνη.
Εκανε συνεχείς, προκλητικές κι ατιμώρητες διαμαρτυρίες, σχεδόν, σε κάθε φάση του αγώνα, στον πρώτο και στο δεύτερο διαιτητή που δεν εφήρμοσαν τα προβλεπόμενα απο τους κανονισμούς, για την πειθαρχική αντιμετώπιση του φαινομένου Αρναούτη.
Σε κάποιες περιπτώσεις, μπήκε μέσα στο γήπεδο, απο την αγωνία του για να νικήσει τον Πορφύρα, στον οποίο εργάσθηκε κι ίσως θα ήθελε να ξαναεργασθεί.
Προφανώς, δε μας φταίει η διαιτησία που χάσαμε.
Ο πρώτος διαιτητής Τρύπας ήταν καλός, ο δεύτερος διαιτητής Στάικος με πολλά λάθη, που ωστόσο δεν έκριναν το αποτέλεσμα.
Αλλά, όχι και να βλέπουμε ρεσιτάλ ατιμωρησίας και να ακούμε κιόλας παρατηρήσεις για κίτρινη κάρτα στον πάγκο μας, στην πρώτη διαμαρτυρία μας, για την ασυδοσία στα παράπονα.
Λάθος διαχείριση απο τη διαιτησία. Εδωσε δικαιώματα.
Ο ίδιος διατητής είχε αποβάλει προπονητή μας ( Μαρμαρινός) για διαμαρτυρίες.
Αλλαξε ο κανονισμός ; Πότε ;
Κάτι γενικό. Σίγουρα, ο Πορφύρας είναι ''κόκκινο πανί'' για πολλούς, το έχουμε καταλάβει.
Δεν πειράζει. Οι άνθρωποι γεννήθηκαν, συχνά,  για να σε απογοητεύουν....
Εμείς, απλώς, ζητάμε να γίνεται κατανοητό σε όλους όσοι ξεφεύγουν , ότι υπάρχουν όρια, κανόνες, δίκαιος αγώνας.Πάνω απο όλα σε επίπεδο φέρεσθαι και σεβασμού.
Η ζωή στην Α2 απαιτεί συνεχή εγρήγορση και κάθε ματς είναι τελικός σε πρωτάθλημα 16 αγωνιστικών.
Οταν δεν το συνειδητοποιούμε, αυτά θα έχουμε.
Ασφαλώς, δεν αμφισβητούμε την αξιοσύνη του αντιπάλου και δε ''μικραίνουμε'' τη νίκη του, αλλά, αναφερόμαστε μόνο στη δική μας ομάδα.
Να σημειωθεί ότι η πασαδόρος μας Νίκη Μανωλάκου αγωνίσθηκε με πρόβλημα τραυματισμού. Προσπάθησε όσο άντεχε.
Αλλη αθλήτρια μας,η Τζο Δήμα,  είχε πυρετό, άλλη ερχόταν απο ασθένεια.
Ολα στραβά κι ανάποδα.
Στο παιχνίδι, πάντως, δεν μπήκαμε ποτέ.
Στο πρώτο σετ χάσαμε 25-23 και στο δεύτερο 25-21 ( απο 23-16 ), μειώσαμε σε 2-1 στο τρίτο σετ με 16-25 και στο τέταρτο σετ χάσαμε με 25-18 ( απο 21-11 ).
ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ Ζώρζου, Ζαχαρέα, Θώδη, Δέδε, Αντουβά, Χέλιου, Μαρίνη, Θύμο, Παπαδάκη.
ΠΟΡΦΥΡΑΣ Μουστάκη, Τσαπούρη, Καράκου, Μανωλάκου, Δήμα, Μπαλή, Ν.Γκούρα, Παντζαρτζίδου, Χαλβατζή.