Πέμπτη 1 Νοεμβρίου 2012

Ενα ωραίο παιχνίδι

Ομορφο και θεαματικό αλλά και αγωνιώδες παιχνίδι έγινε στη Δραπετσώνα, όπου η γηπεδούχος νίκησε με 3-2 σετ το Ιλιο.
Η Δραπετσώνα πήρε τη νίκη με 16-14 στο τάι μπρέικ, μετά απο αναμέτρηση δυόμιση ωρών.
Ο αγώνας ήταν ντέρμπυ κορυφής στην Α΄ΕΣΠΕΔΑ, ανάμεσα σε ομάδες που επέστρεψαν εφέτος στην κατηγορία.
Η νίκη κρίθηκε στις λεπτομέρειες, αλλά, συνολικά, είδαμε ένα ματς που μας αποζημίωσε για τον χρόνο που διαθέσαμε.
Νομίζουμε ότι στη, ρευστή, κατηγορία αυτής της σαιζόν, θα δούμε πολλά, ακόμα, παιχνίδια με αμφίρροπη εξέλιξη σε ένα πρωτάθλημα ανοιχτό, στο οποίο ενδεχομένως ξεχωρίζουν, ήδη, ορισμένες ομάδες.
Είναι, ωστόσο, πρόωρο να διατυπωθεί άλλη σκέψη, με δεδομένο ότι είμαστε μόλις στην 4η αγωνιστική απο τις 30 ενώ θα έχει ενδιαφέρον να δούμε και πως θα διαχειρισθούν οι ομάδες τυχόν προβλήματα τους σε βάθος χρόνου αλλά και με ποιό τρόπο θα συμπεριφερθούν αγωνιστικά στις ''διπλές'' αγωνιστικές, καθώς, ήδη, την Κυριακή καλούνται να παίξουν ακόμα μία φορά,. με δεδομένο ότι αλλιώς δεν βγαίνουν οι ημερομηνίες με το πρωτάθλημα των 16 ομάδων.
Βέβαια, υπάρχει υπερβολή για αυτό το πρωτάθλημα, ως προς τον αριθμό των ομάδων, αλλά, δεν είδαμε να διαφωνεί η συντριπτική πλειοψηφία ( εκτός Πορφύρα, Ηλιούπολης, Ρέντη)  όταν η ΕΣΠΕΔΑ έπαιρνε τις αποφάσεις της, οπότε, μοιραία, προχωρούν όλοι ως έχει.