Σάββατο 20 Φεβρουαρίου 2016

Η ανάρτηση του σάιτ της Ομοσπονδίας για τον αγώνα Πορφύρας-Θήρα 0-3 σετ

Ο Πορφύρας για δύο σετ έβαλε δύσκολα στον ΑΟ Θήρας, ωστόσο η ομάδα της Σαντορίνης έφυγε από τον Πειραιά με το τρίποντο.
Ο ΑΟΘ ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και είχε σταθερά το προβάδισμα (8-7, 16-14) φτάνοντας μέχρι το 21-17, όμως εκεί δέχθηκε ένα σερί 5-0 για να προηγηθεί ο Πορφύρας με 22-21 και να φτάσουν οι γηπεδούχοι στο 24-22. Δεν μπόρεσαν όμως να τελειώσουν το σετ και η Σαντορίνη με δύο μπλοκ και ισάριθμες κόντρες έκανε το 0-1.
Στο β’ σετ ο ΑΟΘ και πάλι πήρε μια σημαντική διαφορά (6-12, 9-14) με τον Πορφύρα να πλησιάζει στο 15-17 αλλά αυτή τη φορά η φιλοξενούμενη ομάδα διαχειρίστηκε καλύτερα το σκορ κι έκανε το 0-2, ενώ στο τρίτο σετ ξέφυγε 3-12 με τον κ. Πανδή να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλες του τις αθλήτριες και το 0-3 να έρχεται εύκολα στο τέλος.
Η γνώμη του πάγκου
Βασίλης Πανδής ( προπονητής Πορφύρα ): «Στα δύο σετ παίξαμε πολύ καλά, αλλά μετά στο τρίτο σετ όταν άνοιξε η διαφορά δώσαμε χρόνο στα υπόλοιπα παιδιά από τις ακαδημίες του συλλόγου κι αυτό είναι που κρατάμε από το σημερινό αγώνα. Είμαι πολύ ικανοποιημένος από την προσπάθεια καθώς σε ένα ακόμη παιχνίδι με μία από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος ήμασταν μαχητικοί και ανταγωνιστικοί.
Απόστολος Οικονόμου ( προπονητής ΑΟ Θήρας ) :  «Συγχαρητήρια στον Πορφύρα και τον ευχαριστούμε για την φιλοξενία. Ο αντίπαλος μας σε ένα ακόμη παιχνίδι έπαιξε αυτό που μπορούσε και στάθηκε με αξιοπρέπεια ενώ αντιθέτως θεωρώ ότι η δική μου ομάδα έχει κάνει τα δύο χειρότερα σετ στη φετινή σεζόν. Όσο κι αν υπάρχουν δικαιολογίες δεν πρέπει να σταθούμε σ’ αυτές, γιατί όταν είσαι ομάδα που έχει υψηλές βλέψεις πρέπει να μάθεις να διαχειρίζεσαι κάποες καταστάσεις.
Μόνο στο γ’ σετ παίξαμε σαν ΑΟ Θήρας, ενώ το μόνο καλό είναι ότι κάποιες αθλήτριες που λόγω τραυματισμών έχουν ενεργοποιηθεί δείχνουν ότι μπορούν να μας βοηθήσουν κι είναι πολύ σημαντικό καθώς μπαίνουμε πλέον στην τελική ευθεία».
Τα σετ: 24-26, 20-25, 10-25
Πορφύρας (Πανδής) Γκούρα 4 (3/11 επ., 1 μπλοκ), Ράπτη 2 (2/19 επ., 71% υπ. – 57% άριστες), Χρήστου 10 (8/25 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 58% υπ. – 37% άριστες), Καράκου 6 (4/14 επ., 2 άσοι), Θεοχάρη 4 (2/8 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μπούρμπη, Σκυθιώτη -λ (46% υπ. – 38% άριστες) / Λιάρου -λ (25% υπ. - 25% άριστες), Χαλβατζή, Θαλασσινού 4 (3/10 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ. - 47% άριστες), Σιδεράτου, Παλημέρη 1 (1/1 επ.).
ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Γεωργιάδου 9 (7/15 επ., 2 μπλοκ), Μπρίνκμαν 13 (10/26 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ. - 44% άριστες), Μουντάκη 12 (10/19 επ., 2 άσοι, 67% υπ. – 60% άριστες), Οικονομίδου 8 (6/8 επ., 2 μπλοκ), Βεργίδου 5 (2/3 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Βίντοβιτς 5 (5/20 επ.), Αρτακιανού -λ (82% υπ. – 45% άριστες) / Καραφουλίδου 2 (1/1 επ., 1 άσο), Κιγιάκοβα, Σκορδίλη.