Κυριακή 28 Οκτωβρίου 2018

Μπράβο παιδιά !

Εδωσε ότι είχε ο Πορφύρας στο Μαρκόπουλο και μόνο συγχαρητήρια αξίζουν για τις αθλήτριες της ΟΜΑΔΑΣ μας που αγωνίσθηκαν με αφοσίωση, συγκέντρωση και πάθος.
Στον αθλητισμό, δεν παίρνεις πάντα ότι αξίζεις. Συμβαίνει, επίσης, να πληρώνεις τα λάθη σου, αλλά, ας μη ξεχνάμε ότι στο Βόλεϊ παίζουν δύο και δεν είναι όμορφο να μειώνεις την επιτυχία του αντιπάλου σου, ψάχνοντας για δικαιολογίες.
Το Μαρκόπουλο ήταν καλύτερο στις κρίσιμες λεπτομέρειες και νίκησε με 3-2 σετ, όμως, εμείς είμαστε ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΙ για τον καλό αγώνα που έδωσε ο Πορφύρας.
Ψηλά το κεφάλι και τα καλύτερα θα έλθουν.
Φαίνεται ότι ήταν το πεπρωμένο τέτοιο...
Πέρσι, στο ίδιο γήπεδο, το Μαρκόπουλο είχε προηγηθεί με 2-0 σετ και ηττήθηκε με 3-2 σετ από τον Πορφύρα. Μας...πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα.
Ευχαριστούμε τους 40 φιλάθλους που ακολούθησαν τον Πορφύρα στο Μαρκόπουλο, όπως και τον Πρόεδρο του Μαρκόπουλου Πάρι Ευαγγελίου για την άριστη φιλοξενία.
Τα σετ ήταν : 20-25, 23-25, 28-26, 26-24, 15-12.
Ο Πορφύρας έχασε μεγάλη ευκαιρία να φύγει από το Μεσόγεια με το τρίποντο, καθώς στο τρίτο σετ ήταν μπροστά με 24-21 και είχε τρία ματς μπολ για να πάρει τη νίκη, ωστόσο το Μαρκόπουλο με τα σερβίς της Καλαϊτζίεβα έκανε την ανατροπή και το κατέκτησε με 28-26.

Κώστας Σωτηρόπουλος (ΑΟ Μαρκόπουλου Revoil): «Είμαστε ευχαριστημένοι από το αποτέλεσμα, αλλά θα μπορούσαμε να είμαστε περισσότερο ευχαριστημένοι από την απόδοση. Τα καθοριστικά στοιχεία που έκριναν την αναμέτρηση ήταν η σταθερότητα της αντίπαλης ομάδας, η εξαιρετική υποδοχή από την μεριά του Πορφύρα και η άμυνα στα δυο πρώτα σετ, αλλά και η απειρία των δικών μας νεαρών αθλητριών. Ωστόσο, είμαστε σε καλό επίπεδο και μπορούμε να κρατήσουμε το παιχνίδι μας, ενώ σημαντική για εμάς είναι και η παρουσία της Καλαϊτζίεβα στο παιχνίδι».

Βασίλης Πανδής (ΑΟΦ Πορφύρας): «Φτάσαμε στην πηγή, είχαμε την ευκαιρία να πάρουμε το τρίποντο, αλλά δυστυχώς χάσαμε και το παιχνίδι. Αυτά έχει ο αθλητισμός, όταν έχεις την ευκαιρία πρέπει να την αρπάζεις. Τώρα πρέπει να διαχειριστούμε την ήττα, να δούμε τι λάθη κάναμε και να προχωρήσουμε. Γενικά, είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια όλων των κοριτσιών. Είμαστε καινούργια ομάδα, δουλεύουμε καλά και πιστεύω πως παιχνίδι με το παιχνίδι θα υπάρχει εμφανής βελτίωση».*Οι πόντοι του ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil προήλθαν από 6 άσσους, 63 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων κια του Πορφύρα προήλθαν από 12 άσσους, 62 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Σωτηρόπουλος): Κνέζεβιτς 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Ρόσας 22 (17/50 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 83% υπ. - 17% άριστες), Τσιτσιγιάννη 19 (13/39 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), ΔΙάλλα 8 (7/18 επ., 1 άσσος), Μαρινάκη 12 (8/15 επ., 4 μπλοκ), Λιουτίκοβα 14 (13/38 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 34% άριστες) / Κόττα (λ, 49% υπ. - 22% άριστες), Αναγνώστου (λ), Χατζηγρηγορίου, Γεωργαντζή, Καλαϊτζίεβα 4 (3/10 επ., 1 άσσος, 64% υπ. - 9% άριστες).

ΑΟΦ ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πανδής): Κωνσταντέλου 9 (4/11 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Δραγουμάνου 23 ( 23/70, 73% υποδοχή-72% άριστες ) Θαλασσινού 6 (6/28 επ., 80% υπ. - 35% άριστες), Σιδεράτου 17 (12/32 επ., 5 άσσοι), Άντερσον 12 (7/13 επ., 5 άσσοι), Φωτεινού 11 (10/19 επ., 1 άσσος) / Σαμπάτη (λ, 76% υπ. - 38% άριστες), Λιάρου (λ), Ευθυμιάδη, Ποντικάκη, Γκούρα, Σπυριδάκη, Νικολάκη.